Lakossági ügyfelek számára a napelemes rendszerek a legelterjedtebbek a megújuló energia hasznosítására. Manapság már elérhető áron és jó megtérülési idővel építtethetünk ki napelemes rendszereket, amely jól kombinálható, például elektromos fűtési rendszer kialakításával is.
A Powerie-nél online kitölthető ajánlatkérés és igény esetén ingyenes helyszíni felmérés segítségével érjük el, hogy a lehető legjobb rendszert tervezzük meg számotokra, amely minden felmerülő igényt kielégít.
A szaldós elszámolásnál a kétirányú áramlásmerő kulcsszerepet játszik. A mérőóra nem csak azt számolja, hogy napelem-rendszerünk napsütéskor mennyi extra energiát termel, azaz táplál be a közhálózatba, hanem azt is képest megállapítani, hogy mennyi energiamennyiséget veszünk fel a hálózatból (amennyiben van rá szükség). Ebben az esetben az ideális rendszerméret az, amely az éves villamosenergia-fogyasztásunkat fedezi az egy év alatt megtermelt energiával.
A bruttó elszámolás egy 2024. januárt 1-től alkalmazandó új elszámoltatási módszer. Alapvető különbség a két elszámolási módszer között maga elszámolási alap. A szaldós módszernél az energiamennyiség (kWh), a bruttó elszámolásnál Ft alapról beszélhetünk. Ebben az esetben összesítik a betáplált energia árát, és a fogyasztott energia árát, majd ennek különbsége kerül be-/kifizetésre. Problémát az okoz, hogy az energia árát, mindig az aktuális hatóság szabja meg.
Úgymint az ingatlan mérete, tájolása és a felhasználók fogyasztása. Ezek alapján érdemes megtervezni a rendszert úgy, hogy annak megtérülési rátája minél kedvezőbb legyen.
Jelenleg várhatóan ~10 éven belül térül meg egy otthoni napelemes rendszer befektetése, amelyet a jövőben várható jelentős villamosenergiaár-növekedés tovább fog csökkenteni. Napelemes rendszerünknek kiépítésével ettől az emelkedéstől részben óvhatjuk magunkat.
Fontos gondoskodni a megfelelő bővíthetőségről, a növekvő személyes energiaigényt ugyanis a rendszer rugalmas bővíthetőségével tudjuk orvosolni.
A megtérülés számításánál azt is figyelembe kell venni, hogy a napelemek hatékonysága az idő előrehaladtával (típustól függő sebességgel) fokozatosan romlik. A napelemek javítási és karbantartási költségeit a tulajdonosnak kell állnia.
Miért érdemes energiatárolóval, akkumulátorral ellátni az otthoni napelemes rendszert?
A napelemes rendszerrel megtermelt, és energiatároló segítségével tárolt villamos energiával lehetséges fedezni az otthoni energiaszükségletet.
Egy villamosenergia-tároló képes a nappal megtermelt többletenergiát tárolni a felhasználásig, így sokkal kedvezőbb mértékben lehet kihasználni a napelemes rendszer lehetőségeit.
Energiatároló segítségével megoldható, hogy a nappal megtermelt többletenergia később kerüljön felhasználásra. Akár éjszaka, vagy olyan időszakokban, amikor a termelés kisebb, mint a fogyasztás.
Az akkumulátoros energiatárolók segítségével az önellátás / energiafüggetlenség mértéke akár éves szinten 70 – 75 %-ra is növekedhet, így optimalizálva a háztartás energiaellátását.
A 2024-es évtől kezdve üzembe helyezett napelemes rendszerek estében lakossági szinten a kedvezményes éves szaldóelszámolást bruttó elszámolás váltja fel, így a leggazdaságosabb megoldás az energiatárolók telepítése lehet.
Az épületek tetőit általában úgy tervezik, hogy egy adott vastagságú hótakarót is megfelelő biztonsággal elbírjon. A napelemek és a tartószerkezet tömege ennél jelentősen kisebb, továbbá a tetőn ez nagy felületen oszlik el, ami nagyjából 15-20 kg/m2-es terhelést jelent, ezáltal nem veszélyezteti a tetőszerkezet stabilitását.
A napelemek esetében elmondható, hogy ellenállnak a hazánkban megszokott jégesőknek, ami a néhány centiméter átmérőjű jégdarabokat jelent (erre a különböző gyártók garanciát is vállalnak). Azonban fontos számolnunk extrém időjárási jelenségekkel is és az így keletkezett károkkal, amelyek ellen az adott ingatlan biztosítását a napelemekre is ki lehet terjeszteni.
Attól függetlenül, hogy áramszünet esetén is képes termelni a napelemes rendszerünk, egy áramszünet esetén az inverterek védelmi funkciójuk miatt áramszünet esetén lekapcsolnak.
A napelempanelek élettartama több évtized, amit az bizonyít, hogy a gyártók a termékeikre 20 – 25 év garanciát vállalnak. A napelemek nem tartalmaznak semmilyen forgó alkatrészt, így a garancia lejárta után is képesek energiát termelni. Európában találunk olyan rendszereket, amelyek több mint 30 éve működnek. Az inverterek esetében a gyártók 5 – 12 év garanciát vállalnak, élettartamukat tekintve pedig nagyjából 10 – 15 évre lehet tervezni. Fontos kiemelni, hogy amennyiben meghibásodik az inverterünk, annak cseréjének költsége általánosságban nem több, mint egy éves villamosenergia termelésünk költsége.
A lakossági energiatárolók lehetővé teszik a napenergia hatékonyabb felhasználását, a nappal termelt túlfolyó energiák tárolásával és későbbi felhasználásával. Ezen kívül növelik az energiafüggetlenséget és csökkentik a villamosenergia-költségeket.
A lakossági energiatárolók mérete általában a ház energiafogyasztásától, a napelemek teljesítményétől és az energiatárolóra vonatkozó igényektől függ. Fontos figyelembe venni a háztartás energiafelhasználásának időbeli mintázatát is a megfelelő méretű tároló kiválasztásához. Mindebben szakértőink segítségedre lesznek.
Az átlagos lakossági energiatárolók élettartama általában 5000-6000 ciklus, ami több évtizedes működést jelent. Ez szorosan kapcsolódik a gyártó által nyújtott garanciához. A megfelelő karbantartással és kezeléssel ezek az eszközök még ennél hosszabb távon is megbízhatóan működhetnek.
Itt olyan adatokra kérdezünk rá, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy megfelelő méretű rendszert tervezzünk céged számára.
A kérdőív kitöltése után kollégánk fel fogja venni Veled a kapcsolatot annak érdekében, hogy minden szükséges részletet át tudjunk beszélni a kívánt napelemes rendszerrel kapcsolatban, valamint az előzetes számításokhoz és a méretezéshez bekérik a szükséges alaprajzokat, számlákat és információkat.
Ezután küldünk egy előzetes ajánlatot. Szükség vagy igény esetén a helyszíni felmérés is ezen a ponton történik. Mind a kérdőív kitöltése, mind a helyszíni felmérés ingyenes.
Helyszíni felmérés esetén először időpontot egyeztetünk, majd munkatársaink ellátogatnak hozzád. Projektmérettől függően, de alapvetően Pest és környező megyékben végzünk napelemes rendszer kivitelezéseket.
Amint minden adat birtokában vagyunk, néhány napon belül elkészítjük a végleges napelemes árajánlatot és elküldjük Neked.
A folyamat végén, sikeres egyeztetést követően megállapodást kötünk egymással és ütemezzük a projekt kivitelezését, az anyagok szállítását és a fizetést.
Amennyiben bármilyen kérdésed merülne fel, írj nekünk az info@powerie.hu e-mail címre, vagy weboldalunkon keresztül, de hívhatsz bennünket a +36-20-257-7457-es telefonszámon is.
Energetikai blogunkban további hasznos cikkeket olvashatsz gyors praktikákkal kapcsolatban.
© Powerie Energetika – Minden jog fenntartva! | Adatvédelmi tájékoztató | Süti szabályzat